Zima v Českosaském Švýcarsku

Vážení návštěvníci,

ačkoli je toulání krajinou národního parku a jeho okolí více či méně spíše letní záležitostí, rádi bychom vás k nám pozvali i v zimě.

Nejlákavější zimní atraktivitou Národního parku České Švýcarsko jsou ledopády, které se každoročně tvoří v okolí Brtníků, Kyjova a Vlčí Hory.
Správa Národního parku připravila již v roce 2012 poutavý leták na téma "Brtnické ledopády", který vám poskytne základní informace o tom, jak ledopády vznikají, kde se nacházejí a jaká jsou základní pravidla putování zimní krajinou Českého Švýcarska. Součástí letáčku je i přehledná mapka, díky které se dostanete k nejznámějším ledopádům.
Kromě ledopádů na skalách můžete navštívit i krásnou Jeskyni víl, kterou najdete cca 2 km od Kyjova, po červené značce Kyjovským údolím.

Leták si můžete stáhnou zde nebo si ho vyzvednout například v Informačním středisku v Krásné Lípě.

Zimní turistika v Národním parku České Švýcarsko je velmi ovlivněná počasím. Prošlapané turistické trasy jsou většinou dobře schůdné, pokud nejsou uklouzané a zledovatělé.
Za mrazivých jasných dnů jsou pak nejkrásnější výhledy například z Jetřichovických vyhlídek, ze Studence či vyhlídek nad Českou Kamenicí.

Rozhledny pro vás zůstavají otevřené i přes zimu: Jedlová, Tanečnice, Děčínský Sněžník denně, Dymník, Vlčí hora pouze o víkendech, rozhledny v Janově a na Studenci jsou volně přístupné celoročně.

Na lyže vás zveme do Skiareálu Jedlová, Horní Podluží a Lyžařského areálu v Polevsku. Všechny skiareály nabízí pestrou paletu služeb - několik vleků, občerstvení u stanic vleků, lyžařská školička pro děti, půjčovny a servis lyžařského i snowboardového vybavení...Skiareál Jedlová, Luž a Polevsko nabízejí také upravené tratě pro běžkování.

Běžkařské tratě nabízí, kromě výše zmíněných, najdete také v Běžkařském areálu Janov kolem golfového hřiště.
V příhraničních oblastech Lužických hor můžete využít nabídku tzv. Skiwandern. V Žitavských horách můžete využít více než 40 km dobře značených a udržovaných běžkařských stop. Nachází se v polohách mezi 500 a 600 m.n.m.

Páteřní běžkařská trasa “Zittauer Gebirge” z Waltersdorfského Weberbergu do Lückendorfu na hraniční přechod s Čechami: dlouhá cca 19 km, napojení na obou stranách s českými běžeckými trasami. Do Waltersdorfu se dostanete autem přes hraniční přechod Varnsdorf - Großschönau, jinak je přístupný také z Dolního Podluží. Zde jen zaparkovat a nazou běžky, přechod není možné přejet autem.

Místní běžkařské tratě v Žitavských horách:

  • Okolo Weberbergu ve Waltersdorfu - 1,9 km
  • Lužická hřebenová trasa u Waltersdorfu - 2,0 km
  • Weicher Weg Waltersdorf - 2,0 km
  • Buchberg: z Waltersdorfu do Jonsdorfu - 2,5 km
  • Okolo Plešivce: z Jonsdorfu do Čech - 5,0 km
  • Jonsberg Jonsdorf - Oybin - 4,5 km
  • běžkařská trasa z Lückendorfu s výhledem na vrchol Ještědu - 3,5 km

Po lyžování či běžkování je třeba trochu relaxu a oddychu pěkně v teple:-) Kromě svařáku či grogu pod sjezdovkami můžete využít nabídky bazénů v okolí.
Plavání a saunu můžete zkusit i s dětmi v rumburském a varnsdorfském bazénu. Ve Varnsdorfu je k dispozici také vířivka a parní lázeň. Více zábavy pro děti i dospělé (tobogány, vodní hřiby, divokou řeku,..) nabízí i děčínský Aquapark.

Zábavu ve vodě si můžete užít i kousek za hranicemi. Pěkný bazén pro rodiny s dětmi, a nejen pro ně, je v Großschönau - Trixi Park, kde najdete plavecký bazén, vířivku, parní lázeň, dětské brouzdaliště a velký saunový svět. Přímo v plavecké hale je možnost občerstvení. Kousek od hranic je také Mariba Freizeitwelt v Neustadtu. Mariba nabízí plavecký bazén s tobogánem, vířivkou, skluzavkou dále saunový ráj, wellness a fitness.
Za Šluknovem, v Kirschau, můžete navštívit lázně Körse Therme, kde je k dispozici bazén se slanou vodou. Relaxací můžete strávit čas i v Bylinných lázních Dr. Petzolda v Sebnitz.

Pokud byste měli chuť na trochu kultury, zveme vás do muzea Rumburk, kde jsou až do února k vidění výstavy betlémů. Loretánská kaple v Rumburku nabízí výstavu klášterního betlému nebo prohlídky loretánského areálu za svitu svíček a s vůní svařeného vína.

Zavítat můžete také na Šluknovský zámek. Součástí Zámku je cukrárna Dlask, kde můžete ochutnat regionální výrobek se značkou Českosaské Švýcarsko - borůvkový řez a dort tety Alenky:-) Děčínský zámek má také otevřeno. Kromě tradičních prohlídkových tras, vám nabízí i výstavu Kočáry a kolébky 1880  - 1980. Pokud budete v Děčíně, nezapomeňte se podívat do ZOO. Kromě venkovních expozic se zvířaty, nabízí děčínská ZOO také Expozici Rajské ostrovy, kde se ocitnete na palubě lodi plující kolem světa přes korálové útesy, kolem mangrovového pobřeží až do vod karibských moří.

Věříme, že těchto několik tipů vám usnadní orientaci v nabídce zimních aktivit v našem regionu.
 

Těšíme se na vás v krajině Českého Švýcarska - krajině plné tajemství...
 

 

Novinka byla publikována v rámci projektu: 

Napsal uživatel Veronika Acsová dne .

Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.