Cestovatelský festival v Krásné Lípě proběhl úspěšně již pošesté

V sobotu 8. 11. 2014 praskal Dům Českého Švýcarska ve švech. Od 12:00 do pozdních večerních hodin se zde na přednáškách již 6. ročníku festivalu s cestovatelskou tématikou: Sedm divů vystřídaly téměř 3 stovky nadšenců do cestování.

Program byl pestrý a každý si mohl vybrat téma jemu srdci nejbližší. Během soboty jste tak mohli s Michalem Vičarem z Ostravy procestovat svět embéčkem, s mladou vědkyní Miladou Řehákovou nahlédnout do pozadí záchranného programu nártounů na Filipínách, nebo se s Magdou Radostovou projít Aljaškou a naučit se pravidla pro setkání s medvědy. Z vyprávění Václava Sojky se účastníci dozvěděli o těžkém životě na Kamčatce a problémech rabování přírodních zdrojů. Nepřišli zkrátka ani milovníci starých dobrých časů, kdy se cestovalo bez GPS, mobilů a počítačů. Do této doby posluchače zavedlo vyprávění Petra Horkého o legendě mezi cestovateli -  Miroslavu Zikmundovi. Zájemci o méně exotické země s nadšením naslouchali přednášce o Grand Tour ve Švýcarsku.

Závěr programu byl věnován ukázce vzdělávacího programu Adama Lelka, který seznamuje žáky základních škol s jednotlivými zeměmi naší planety. 
Během festivalu byly v prodeji výrobky regionálních výrobců: např. čokolády z čokoládovny Mana, pivo Falknštejn, nebo výrobky chráněné dílny z Horní Poustevny. Občerstvení ve vegetariánském duchu příjemně dokreslovalo atmosféru cestovatelského festivalu.

Zájemci mohli nahlédnout i do stánku časopisu Koktejl a prohodit pár slov s jeho redaktory, nebo koupí výrobků u stánku Tarsius podpořit záchranu malých nártounů na Filipínách. Svůj stánek zde měla i základní škola, která představovala prezentace žáků na téma cestování po různých zemích světa. Někteří žáci se aktivně zúčastnili i přednášek. Během festivalu se pořádaly i soutěže, z kterých si vítězové odnesli předplatné časopisu Koktejl nebo kalendáře "Českosaské Švýcarsko: Znovuobjevená divočina" na rok 2015.

Věříme, že festival jeho účastníky naplnil spoustou zážitků a aspoň na chvíli je přenesl do zemí, kam se třeba sami nevypraví. Snad také některá témata přispěla i k osvětě, že ne všude se lidé mají tak "dobře" jako my zde ve střední Evropě a že strádání a chudoba v rozvojových zemích nepřímo ovlivňuje i nás ničením přírody a mizením živočišných i rostlinných druhů.

Festival by se nemohl konat bez přispění našich partnerů a sponzorů a dále projektu Turistika bez hranic z programu Ziel 3, kterým tímto děkujeme.

 

Tisková zpráva byla publikována v rámci projektu: 

Napsal uživatel Jarmila Judova dne .