Malí entomologové v létě zkoumali hmyz Českého Švýcarska

V areálu u Správy národního parku České Švýcarsko se na několik dní v červenci zabydleli malí entomologové. Přes 20 dětí převážně z oddílu mladších Rangerů z Krásné Lípy se zde totiž zúčastnilo programu zaměřeného na poznávání našeho hmyzu.
Během pěti dnů pro ně České Švýcarsko o.p.s. a Správa Národního parku České Švýcarsko díky projektu „Ze života hmyzu Českého Švýcarska“ podpořeného Státním fondem životního prostředí a Ministerstvem životního prostředí připravili bohatý program o broucích, motýlech, mravencích, včelách a dalších drobných obyvatelích luk, vod i lesa.
Děti si vyzkoušely práci entomologa pod vedením zkušeného Bc. Lukáše Blažeje z českolipského muzea. Pomocí sítěk, exhaustorů a dalších nástrojů chytaly hmyz na louce a u lesa. Zvědavě pak zkoušely svého průvodce, zda pozná všechno, co ulovily a doslova hltaly jeho vtipné vyprávění o sarančatech, plošticích a střevlících.
Během programu navštívily děti také Motýlí dům v nedalekém Jonsdorfu, kde mohly nahlédnout do světa tropických motýlů. S úžasným světem včel pak děti seznámila mladá včelařka Štěpánka Dlouhá, která přichystala na své včelí farmě zajímavé dopoledne s ukázkami práce včelaře i prohlídkou včelího úlu. Děti mohly vidět právě se líhnoucí včelky a pohladit si trubce, o kterých teď už ví, že nemají žihadlo a nemusí se jich bát. Na závěr během cesty za pokladem na včelí farmě objevily poklad v podobě plástve plné medu.
V horkých dnech přišel vhod i odlov a poznávání vodního hmyzu v říčce Kamenici u Dolského mlýna nebo v rybníku Oko v městském parku v Krásné Lípě.
Malí entomologové nejen bádali, ale našli si rovněž čas na hraní a vyrábění např.: hmyzích domečků a lampiček pro světlušky. Skládali také hmyzí zkoušky. Třeba jako motýli poznávali různé chutě nektarů a zkoušeli si jako kukla vydržet bez mluvení co nejdéle.
Na závěr několikadenního programu se děti seznámily s netopýry a plchy zahradními, kteří si rádi na hmyzu pochutnávají. Zjistily tak, že hmyz je důležitou součástí našeho světa. Snad teď budou na svět drobných tvorů kolem nás nahlížet i díky tomuto programu s větším pochopením.
V těchto několikadenních přírodovědných prázdninových programech bychom ve spolupráci se Správou národního parku České Švýcarsko rádi pokračovali i v dalších letech. Již teď vymýšlíme ornitologický program nebo vícedenní program na téma: zábavná botanika. Věříme, že přímý kontakt s přírodou a zajímavé badatelské aktivity, které jsou hlavní součástí těchto programů, pomohou u dětí vytvořit kladný vztah k přírodě a jejich okolí.

Ing. Jarmila Judová – koordinátorka projektu

Tisková zpráva byla publikována v rámci projektu: 

Gespeichert von Jarmila Judova am