Zoologie jako zážitek

Díky finanční podpoře Ministerstva životního prostředí proběhl v rámci projektu: „Přírodopis v přírodě“ v Domě Českého Švýcarska v Krásné Lípě 7. října další seminář, tentokrát s názvem: Zoologie jako zážitek.
Jak už název napovídá, cílem semináře bylo pedagogům z mateřských, základních škol, ale i zájmových kroužků ukázat zajímavé způsoby předávání znalostí z živočišné říše. Během semináře lektoři ze Správy Národního parku České Švýcarsko Jakub Juda a Richard Nagel představili účastníkům několik her a činností, které mají odzkoušené dlouholetou praxí při pořádání ekoprogramů pro školy.
Účastníci si tak mohli zahrát zvířecí pexeso, hru zasněžené pole, kvíz na poznávání hlasu zvířat. Návody na další hříčky lektoři představili alespoň teoreticky nebo předáním pracovních listů. Součástí kurzu byla prohlídka expozice v Domě Českého Švýcarska a důležitým blokem bylo i terénní cvičení.
Terénní část proběhla u Správy Národního parku České Švýcarsku v areálu připravovaného broukoviště. Účastníci si vyzkoušeli odchyt a určování hmyzu pomocí sítěk a exhaustorů. Hledali pomocí v lese schované vycpaniny zvířat. Na závěr vyrobili budky pro netopýry, které si odvezli do škol společně s řadou materiálů o přírodě Českého Švýcarska.
V rámci tohoto projektu proběhly letos kurzy: Zahrada jako živý organismus, Plánujeme zahrady u škol a školek v přírodním stylu. Do konce roku se pak uskuteční ještě kurzy: Bylinky do škol (23. 10.) a Hurvíkovy cesty do přírody (2. 12. 2014) pod vedením Jany Modré.
Cílem projektu je dětem i dospělým nabídnout zajímavé trávení volného času i nové přístupy ve vzdělávání o přírodě a nadchnout je pro péči a ochranu přírody v území s vysokou přírodní hodnotou – Národním parku České Švýcarsko.

Jarmila Judová

Tisková zpráva byla publikována v rámci projektu: 

Gespeichert von Jarmila Judova am