Plánujeme zahrady u škol a školek v přírodním stylu

Díky finanční podpoře Ministerstva životního prostředí proběhl v rámci projektu: „Přírodopis v přírodě“ v Domě Českého Švýcarska v Krásné Lípě 2. října 2014 seminář: Plánujeme zahrady u škol a školek v přírodním stylu.
Seminář byl určen mateřským školám a základním školám a seznámil jejich zástupce hned s několika tématy: proč je kontakt dětí s přírodou důležitý, certifikace, hygiena, normy, kterých je třeba se při zakládání či rekonstrukce zahrady MŠ držet, nápady na zahradničení s dětmi a řadou dalších.
Na semináři přednášely zahradní architektky a zahradnice z Čech i Německa (Magdalena Smetanová, Lucie Miovská, Kateřina Horáčková, Barbara Kroll). Seminář navštívila i paní učitelka z Drážďan (Petra Kleinschmidt), jejíž školka zvítězila v soutěži přírodních zahrad u školek, a podělila se o své zkušenosti s plánováním a realizací. Na závěr si zájemci mohli vyrobit hmyzí domek jako doplněk přírodní zahrady.
Tento seminář přinesl inspiraci všem, kdo chtějí areály u škol a školek oživit, udělat přátelštější dětem a zároveň přírodě. A zájem o toto téma byl opravdu veliký. Akce se zúčastnilo téměř 25 zástupců mateřských základních škol ze Šluknovského výběžku.
V rámci toto projektu proběhl v září kurz Zahrada jako živý organismus. V říjnu ještě se uskuteční ještě další dva kurzy pro pedagogy: Bylinky do škol (23. 10.), Zoologie jako zážitek (7. 10.).
Cílem projektu je dětem i dospělým nabídnout zajímavé trávení volného času i nové přístupy ve vzdělávání o přírodě a nadchnout je pro péči a ochranu přírody v území s vysokou přírodní hodnotou – Národním parku České Švýcarsko.
Blíže na www.ceskesvycarsko.cz
Jarmila Judová

Tisková zpráva byla publikována v rámci projektu: 

Gespeichert von Jarmila Judova am