Zimní výlety

Zimní radovánky v Českém Švýcarsku

            Národní park České Švýcarsko nabízí mnoho příležitostí pro trávení volného času nejen v letním období, ale i během zimy, která je v této oblasti obzvláště nádherná. Rozmanitost krajiny uspokojí i ty nejnáročnější návštěvníky. Nabídneme vám několik tipů pro zimní výlety. Zima v Českém Švýcarsku dokáže vytvořit útvary, nad kterými se vám jistě zatají dech.

 Cesta za „Brtnickými ledopády“ (3 hodiny)

- objevování ledopádů v nejodlehlejší a nejtišší oblasti  Národního parku České Švýcarsko         

Naleznete je, pokud se vypravíte z obce Brtníky po zelené turistické značce, která vás dovede k bývalému zámečku Šternberk, dnes přestavěnému k turistickým účelům. Odtud dojdete k nedaleké Soví vyhlídce. Je to nádherné místo, kde se před vámi otevře zasněžená, členitá krajina ponořená do ticha a svých zimních snů.

Budete-li vytrvale pokračovat v putování dál, dovede vás cesta k prvním mimořádně krásným ledopádům zvaným Opona. Na této trase ovšem nejsou přitažlivé jen ledopády rostoucí s každým chladným ránem, ale i velké množství zajímavých míst, která vybízejí k zastavení, prohlédnutí a odpočinutí. Po cestě totiž minete i Velký pruský tábor (velký skalní převis) a Brtnický hrádek. I ten vám poskytne nezapomenutelnou podívanou.

Po chvíli se cesta stáčí a vy můžete pokračovat po zelené značce směrem k Turistickému mostu, nebo se vrátit do Brtníků údolím Vlčího potoka (značená cyklotrasa číslo 3033). Při návratu můžete vidět ještě další krásné ledopády - Betlém, Varhany a Velký sloup.

Vzhledem k častému výskytu ledových a kluzkých ploch dbejte zvýšené opatrnosti a dodržujte směr zimního značení.

 

  Meandry říčky Křinice (3 – 4 hodiny)

- příjemná procházka Kyjovským údolím

V případě, že byste se vydali dolů k Turistickému mostu, čekala by vás dobrodružná cesta Kyjovským údolím po červené značce. Zamrzlé meandry vlnící se říčky Křinice dokáží v člověku probudit fantastické představy. Příjemná cesta vás plynule navede k Jeskyni víl. Není to obyčejná jeskyně. Pokud se podíváte dovnitř, okamžitě pochopíte a oněmíte úžasem nad mocí přírody, která dokázala vykouzlit neopakovatelné a velmi křehké ledové poklady schované před zraky těch, kteří zůstávají sedět v teple doma. Obdobné úkazy můžete spatřit  i v následující jeskyni nazvané Vinný sklep. Kyjovské údolí vás přivede do vesničky Kyjov, kde se můžete občerstvit a ohřát v některé z místních hospůdek. Odtud je možné vrátit se rychle domů do tepla autobusem, nebo pro zdatné se nabízí pěší pokračování po žluté značce až do Krásné Lípy, kde je na náměstí možnost navštívit celoročně otevřené návštěvnické a informační středisko Dům Českého Švýcarska.

                                                               

Vzhůru za vyhlídkami! (2 – 3,5 hodiny)

- jedinečná trasa po vrcholcích jetřichovických skal

Posuneme-li se směrem na jih podél hranic Národního parku České Švýcarsko, uvidíme příjemné městečko Jetřichovice, odkud vede trochu náročnější, ale o to krásnější červeně značená cesta. Provede vás po vrcholcích pískovcových skal a nabídne vám nádherné a jedinečné vyhlídky do zasněženého kraje ponořeného do zimní melancholie.

Při pohledu z Mariiny skály, Vilemíniny stěny a z Ostrohu neboli Rudolfův kámen si uvědomíte lidskou malost před přírodou, která toto všechno dokázala stvořit a vytvarovat. Naskytne se vám nezapomenutelný panoramatický výhled jako odměna za náročné stoupání. Dál se po červené značce dostanete k Pohovce a odtud zpět po zelené do Jetřichovic.

Vzhledem k častému výskytu ledových a kluzkých ploch dbejte zvýšené opatrnosti.

 

Nejvyhledávanější Národní přírodní památka (5 hodin)

- nádherná Pravčická brána (největší pískovcová brána v Evropě)

Při plánování zimních výletů nesmíme samozřejmě zapomenout na nejznámější a turisticky nejvyhledávanější Národní přírodní památku Pravčickou bránu, která je největší pískovcovou skalní bránou v Evropě (délka 27 m, výška oblouku 16 m). Cesta k ní je trnitá, ale zážitek ze sněhem zapadané brány bez lidí (na rozdíl od letní sezony) přinese úlevu unaveným nohám.

Ideálním výchozím bodem pro zimní období je  Mezní Louka. Vstoupíte do divoké nespoutané přírody po červeném značení. Přejdete Kozí hřbet, Gabrielinu stezku až ke Křídelním stěnám, dál potom osamělou chladnou přírodou až k toužebně očekávané Pravčické bráně, kde na vás dýchne mrazivý respekt z  výjimečné památky umístěné v této nádherné krajině plné tajemství.

Od pak sestoupíte opět po červeně značené stezce do Hřenska a do Mezní Louky vás zpět doveze odpolední autobus.

Pozor:  Pravčická brána je v zimním období otevřena jen o víkendech: 1. listopadu  do 31. března otevřen vždy od pátku do neděle v době od 10:00 do 16:00 hodin

 

          

Více informací:

Dům Českého Švýcarska – informační středisko a expozice

Křinické náměstí 1169/10

Krásná Lípa 407 46

Tel.: 412 383 413

E-mail: informace@ceskesvycarsko.cz

www.ceskesvycarsko.cz

 

 

Soutěžní otázka:

Víte, jak se jmenuje nejvyšší bod  Národního parku České Švýcarsko?

  1. Pravčická brána
  2. Růžovský vrch
  3. Mariina skála

 

 

 

Správně je b

Napsal uživatel Tereza Bačová dne .

Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.