Úklid skalního převisu u Jetřichovic

Zdroj www.rozhlas.cz

Sklaní převis Kůlna ve Všemilech

 

O víkendu se ve Všemilech u Jetřichovic sešla asi dvacítka dobrovolníků aby uklidila a zpřístupnila jeden z největších skalních převisů v Česku. Po uklizení odpadků a odstranění náletových dřevin ho nadšenci chtějí zpřístupnit a vrátit do povědomí turistům.
„Zatím jsme žádný poklad nenašli, jen kabely, prkna, plasty a hadry,“ konstatují dobrovolníci, kteří převis čistí. Musí přitom dobře přemýšlet, co z převisu vyhodí.
„Nacházíte se v převisu, který je velmi cenný jako archeologická lokalita. Prosím, dávejte pozor – tohle je ukázka zlomku kachle, které se tu nachází. To rozhodně nevyhazovat, je to z takové té habsburské orlice,“ upozorňuje Natálie Belisová, památkářka a autorka knih o okolí Jetřichovic.
„Tenhle převis je zvláštní, protože se v něm nacházel vestavěný dům. Pokud se lidé podívají dobře, jsou tam vidět i dva letopočty z 16. století,“ dodává Belisová.
Co bude s převisem dál, to naznačil starosta Jetřichovic Marek Kny: „Bude vyklizený, označený, budou tu cedule v češtině i němčině, na kterých bude toto místo popsáno z historického hlediska. Bude tu také lavička, plůtek a zpřístupní se to.“

Převis Kůlna je přes 33 metrů dlouhý, 19 metrů hluboký a údajně se pod něj vešlo několik stovek lidí, takže by mohl najít využití i jako divadlo, nebo koncertní prostor.

Úklid převisu Kůlna ve Všemilech - Foto: Daniela Pilařová

Napsal uživatel Michal Janeček dne .

Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.