V národním parku České Švýcarsko děti zkoumaly vodu a život kolem vody

Novou venkovní učebnu v areálu Správy národního parku České Švýcarsko v Krásné Lípě v červenci vyzkoušeli účastníci pětidenního přírodovědného programu, který společně již čtvrtým rokem uspořádaly České Švýcarsko o.p.s. a Správa národního parku České Švýcarsko.
Letošního programu, který byl zaměřen na téma: Voda kolem nás i v nás, se zúčastnilo 24 dětí.
Děti se během akce seznamovaly s devíti poselstvími od studánkové víly a poznávaly tak vodu z nejrůznějších pohledů. Součástí programu byl i výlet k pramenům říčky Křinice, ale také exkurze na přehradu v Chřibské, která je zdrojem pitné vody pro zdejší region. Tam měly děti příležitost seznámit se s povoláním hrázného a podívat se, kudy a jak vede voda z přehrady dál k úpravě.
Na mnohem menší přehradě v nedalekém Kyjově děti odchytávaly a zkoumaly drobné vodní živočichy.
V rámci českoněmecké spolupráce připravili pro účastníky akce jeden program i pracovníci ekologické organizace Naturschutzzentrum Neukirch, české i německé děti tak společně objevovaly naučnou stezku v okolí Valtenbergu nedaleko Neukirch a vyzkoušely si nejrůznější vodní hrátky u zdejšího potoka, kde je zbudované přírodní hřiště s vodním mlýnem, pumpou apod.
Za nepřízně počasí mohly děti využít prostory nové učebny v areálu Správy národního parku, kde tvořily, nebo si poslechly vyprávění o mořských tulácích, a to lososovi a úhořovi.
Pětidenní program pro děti byl realizován díky projektu České Švýcarsko přátelské školám, který podpořil SFŽP a MŽP ČR. Z projektu bude realizován i přírodovědný program v rámci česko-německého tábora národních parků, který proběhne začátkem srpna rovněž v areálu Správy národního parku České Švýcarsko.

Tisková zpráva byla publikována v rámci projektu: 

Napsal uživatel Jarmila Judova dne .