Tisková zpráva o VII. Mezinárodním folklorním festivalu Tolštejnského panství 2014

V pátek 13. června dopoledne proběhl úvodní pořad na základní škole v Chřibské, kde maďarský soubor Piros Rózsa z Kaloče předvedl své umění a dokonce roztancoval malé diváky.

Odpoledne pak ve Varnsdorfu, v rámci farmářských trhů zahrála cimbálová muzika Lužičanu a v 17.00 začal hlavní páteční pořad „Ke dni MAS Šluknovsko“ s pořádajícím Lužičanem, finalisty dětské pěvecké soutěže Zpěváček za doprovodu ŽAKORu z Varnsdorfské ZUŠ, italskými praporečníky z Orte, slovenskou Lidovou hudbou Ivana Pašku, maďarskou Piros Rózsa, rusavským Rusavjanem a Hanáckou Besedou z Kojetína. Naštěstí ani krátká dešťová přeháňka diváky nevyhnala. Navečer pak proběhlo tradiční besedování u cimbálu s báječnou atmosférou. Festivalové pořady provázel průvodním slovem starosta Varnsdorfu Martin Louka, který se svého úkolu skvěle zhostil i následující sobotu v Krásné Lípě.

Festivalová sobota se odehrála na náměstí v Krásné Lípě. Ráno odstartoval Pohádkový les pořádaný KČT Krásná Lípa a náměstí zaplnil do posledního místa tradiční staročeský jarmark. V deset hodin se divákům v dětském pořadu představil domácí Křiničánek doprovázený opět ŽAKORem, Vysočánek z Hlinska a Jizerka z Liberce.

Krátce po obědě se v prostorách Aparthotelu Lípa setkali zástupci souborů se starostou Krásné Lípy Zbyňkem Linhartem, senátorem Jaroslavem Sykáčkem, předsedou FOS ČR Zdeňkem Pšenicou, ředitelem festivalu Petrem Semelkou a ostatními vzácnými hosty festivalu. Setkání se neslo v přátelské atmosféře. Mezi tím se na náměstí vyhodnotila tradiční soutěž „Bábovka jarmarku“.

V půl druhé pak prošel Pražskou ulicí krojovaný průvod všech účastníků festivalu, kde po krátké prezentaci na náměstí všichni společně shlédli efektní vystoupení italských praporečníků. Poté začal hlavní galaprogram festivalu. V něm se představili s již zmíněnými soubory ještě Vysočan z Hlinska a Hudební skupina z Eibau. V přestávce galaprogramu proběhlo též vyhodnocení Pohádkového lesa. Po skončení přenechali folklorní soubory podium dechovým hudbám z německého Bernsdorfu a Němčic v rámci spolupráce s Mezinárodním hudebním festivalem Česká Kamenice. Opět nás trápilo počasí, ale diváci v Krásné Lípě byli úžasní a po otření lavic svá místa znovu a znovu zaplňovali.

Po večeři se všichni přemístili do areálu Resortu Lípa a užili si skvělou módní přehlídku dospělých souborů. Tu velmi vtipně moderoval Mirek Vais a mohli jsme vidět též spodničky a další zajímavosti a pikantnosti krojů. Žádný model zábavu určitě nekazil a tak se podařilo navodit ohromující náladu na další besedování, kde se předvedli souborové muziky před Křinickým pivovarem na náměstí a v Resortu Lípa. Besedování skončilo nad ránem a bylo nádherným vyvrcholením VII. MFF TP.

V neděli po mši svaté v místním kostele a křtu „Lužičanky“ Doubravky si všichni společně zazpívali před kostelem a zároveň se mezi sebou rozloučili.

VII. MFF TP pořádal FS Lužičan s MAS Šluknovsko a městem Krásná Lípa ve spolupráci s FOS ČR a městem Varnsdorf. Za finanční podpory Ústeckého kraje, Ministerstva kultury ČR, města Varnsdorf a Krásná Lípa, mikroregionu Tolštejna a DSO Sever a dalších sponzorů.

Celý festival se nesl ve velmi přátelské atmosféře a vše naštěstí proběhlo podle plánů. Ohromné poděkování patří všem organizátorům, účinkujícím, divákům a sponzorům za nadstandartní spolupráci a velkou pomoc. Moc všem děkujeme a již nyní se těšíme na další ročník.

Petr Semelka

Napsal uživatel Veronika Acsová dne .