Již po deváté proběhl v Krásné Lípě festival s cestovatelskou tématikou „Sedm divů“

Letos poprvé proběhla akce ve dvou dnech, a to v pátek 3. 11. a v sobotu 4. 11. 2017. Festival zahájil v pátek večer horolezec Marek Holeček přednáškou  nejen o zdolání hory Gašerbrum v Pákistánu, ale hlavně také o překonávání sama sebe. V sobotu festival pokračoval od odpoledne do večera dalšími šesti přednáškami. V Domě Českého Švýcarska, který v těchto dnech slaví 10 let své existence, se tak během dvou dnů vystřídalo více než sto padesát zájemců o cestování a objevování zajímavostí z různých koutů světa.
Festival, který tradičně pořádá obecně prospěšná společnost České Švýcarsko, byl v tomto roce částečně podpořen i z projektu „Návrat divočiny do Českého Švýcarska“ financovaného SFŽP a MŽP ČR. Proto se v programu objevila témata z oblasti ochrany přírody – problematika kácení pralesů v Indonésii z důvodu zakládání palmových plantáží, dále téma ochrany afrických zvířat v přednášce dokumentaristy Jana Svatoše, nebo 3 D přednáška o venezuelských jeskyních a jejich jedinečnosti.
Během festivalu se dostalo i na téma cestování bez bariér, které přineslo řadu rad a informací pro osoby upoutané na invalidní vozík, které si nutně nemusí upírat cestování a mohou být většími objeviteli než mnozí z nás bez hendikepu.

Velmi zajímavé bylo i srovnání dnešní formy cestování s cestováním z dob našeho slavného cestovatele z 19. století Emila Holuba, kterého představila Marie Imbrová. Závěr patřil cyklistovi Janu Kopkovi, vítězi extrémního závodu Iditarod Trail Invitational, který na kole zdolal téměř dva tisíce kilometrů dlouhý závod Aljašskou divočinou.
Zájemci mohli již tradičně nahlédnout do stánku časopisu Koktejl, nebo si nakoupit v Hudy Outlet výprodeji. Během festivalu se pořádaly i soutěže, z kterých si vítězové odnesli předplatné časopisu Koktejl nebo kalendáře na rok 2018 " Českosaské Švýcarsko a Lužické hory".
Věříme, že i letošní festival přinesl širokou nabídku témat od adrenalinového dobrodružství, přes záchranné projekty, exkurzi do historie objevování, až po zábavné cestování, že si každý mohl vybrat to své a dozvědět se něco nového a zajímavého.
Společnou nití všech přednášek, která se vinula napříč tématy, bylo odhodlání všech přednášejících jít si za svým snem, nenechat se odradit prvním nezdarem a dokázat to, v co jiní ani nedoufají. A to může být poselstvím i pro nás ostatní, i když zrovna nezdoláváme osmitisícovky nebo nejedeme na kole v mrazu napříč Aljaškou.
Festival by se nemohl konat bez přispění našich partnerů a sponzorů, kterým tímto děkujeme.
Jarmila Judová - koordinátorka projektu: Návrat divočiny do Českého Švýcarska

Tisková zpráva byla publikována v rámci projektu: 

Napsal uživatel Jarmila Judova dne .