Tam, kde je nebe klenbou chrámovou

Nevím o romantičtějším místě. Zborcený hrad a klášter Oybin v horách, které mají dvě jména – na jihu Lužické, na severu Žitavské, v Horní Lužici, na dohled od českých hranic, to je místo tak mystické, že jeho kouzlu fascinovaně propadl dokonce král romantických malířů Caspar David Friedrich. Jeho obrazy zříceniny katedrály zbavené klenby a střechy stály na počátku záchrany místa, které nevidět znamená ochudit se o jeden z největších zážitků souladu přírody a architektury.

Parním vlakem s Jirkou Rakem

Jsou chvíle, kdy se na cesty rád vydávám sám, a jsou jiné, kdy se rád přidám k někomu, kdo ví, jak takovou cestu vyšperkovat a vyladit. Tentokrát všem doporučuji, aby si u obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko zabukovali tenhle úžasný výlet, a na nádraží v Rybništi nastoupili do komfortního vlaku „trilex“ a rozjeli se směr Varnsdorf, Žitava spolu s Jirkou Rakem. On má totiž, jak vyplývá z rozhovoru, který jste právě dočetli, nejen načteno, ale především nachozeno.

Tak, jsme ve vlaku, který na cestě z Rybniště do Liberce projede územím tří států. Jirka nás ale vypakuje už v tom druhém, v saské Žitavě, a ještě předtím nás připraví na zásadní technický přemet v čase. Z moderního „trilexu“ totiž na žitavském nádraží přesedneme do historických vagonků úzkokolejné železnice Zittauer Schmalspurbahn (funguje nepřetržitě už od roku 1890), tažených vílou mého dětství, parní lokomotivou. Řeknu vám, sedět v dřevěném jídelním voze, zakusovat bratwurst a lokat pivo, dívat se, jak se krajina vynořuje z oblaků šedé páry a zase v nich mizí, tu a tam vyjít na plošinku mimo vagon a nechat si párou i proudícím vzduchem čechrat vlasy – to je zážitek, který už není moc k mání.

Vystupuje se na nádražíčku v Kurort Oybin, které vypadá jako budova z modelové železnice. Jirka už rázuje půvabným městečkem vzhůru a vede nás do horského kostela. Jeho interiér vyrazí dech – je vystavěn jako divadlo se stupňovitými lavicemi a korunuje ho nádherný malovaný strop. Pak nahoru, Rytířskou soutěskou na Oybin. „Přes Oybin vedla stará obchodní cesta z Prahy do Zhořelce a Karel IV. tu nechal na základech skalního hrádku vystavět mohutný strážní hrad a později i klášter celestinů s nádherným gotickým chrámem nesoucím charakter práce pražské stavební školy Petra Parléře,“ vypráví Jirka, aniž zpomalí. Za chvíli jsme nahoře a okouzleni bloudíme někdejšími místnostmi hradu, prohlížíme pozoruhodnou expozici o jeho dějinách, žasneme nad dalekými výhledy a se zatajeným dechem vcházíme kolem slavného Knihovního okna do chrámu. Na jaře 1577 ho požár vzniklý po úderu blesku připravil o střechu, klenba se zhroutila.

Síla toho místa je naprosto mimořádná, protože novou klenbu tvoří samotné nebe. Úžasná šmolková modř, tu a tam oblačné fresky a kamenné stěny vzlínající vzhůru jako ruce vztažené k modlitbě. Člověk tu ztichne a pocítí sílu vesmíru. Když se pak dívá z někdejší chrámové věže, dnes rozhledny, do krajiny, ale i dolů, do míst, kde kdysi stály lavice a mniši tu kutnami stírali prach z dlažby, je pocit jedinečnosti velmi intenzivní. Bloudění po vrcholu Oybinu je nádherné. Horský hřbitůvek, který slouží od středověku dodnes, skalní vyhlídky, kamenná cisterna, zbytky hradeb – úžasné místo.

Po hřebeni k Čertovu mlýnu

Výlet se mění v túru. Z Oybinu dolů, lázeňským městečkem k úpatí protějšího hřebene a vzhůru skalní stezkou až na vrchol svahu a ještě výš, po příkrých schodech a žebřících na špici Ostrého kamene – Scharfensteinu. Už ve středověku tu bývala pozorovatelna – a není divu. Z téhle skalní věže je vidět kol dokola, celé Žitavské hory, Oybin, Hvozd, Luž, ba i Ještěd, Jizerské hory a Krkonoše. Cesta dál vede po hřebeni až ke skalnímu útvaru Töpfer, podivuhodné bráně obrů se schůdky vedoucími až na vyhlídkovou plošinu. Hřeben nás pak vede dál, než začne klesat a v prudkém sestupu nás dovede do údolí k Čertovu mlýnu, kde nás Jiří zase pěkně naskládá do vagonků úzkokolejky a odveze do výchozího místa.

Kamenné palice, Hvozd nebo dům plný motýlů

Pokud se tu přece jen ocitnete sami, anebo dorazíte z české strany hraničními stezkami třeba z Krompachu, prozkoumejte i širší okolí Oybinu. Hned nad ním se na kraji lesa tyčí rudé kamenné palice Kelchstein, podivuhodné skalní útvary. Úžasná je i dvouhlavá hora Hvozd (Hochwald) s kamennou rozhlednou na jednom a turistickou chatou na druhém vrcholu. Dobré je zajet i do městečka Jonsdorf, proslulého Motýlím domem s třiceti druhy motýlů, tropickými terárii a akvárii. Výhoda je, že právě do Jonsdorfu vede jedna z větví úzkokolejky, takže i odtud se můžete vracet v oblacích starodávné páry.

Další náměty na zážitky v Českém Švýcarsku naleznete:

 

Novinka byla publikována v rámci projektu: 

Napsal uživatel Anonymous (neověřeno) dne .

Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.