Jabloňovým údolím tam a zase zpátky

V Českém Švýcarsku je jedno údolí, které si lidé oblíbili už kolem roku 1000. Nádherná protáhlá niva tvořící břehy dravé říčky Kamenice, z obou stran sevřená stráněmi přilehlých kopců, z nichž ten nejmajestátnější je slavná dominanta kraje – Růžovský vrch. Je to místo natolik kouzelné, že pouhý výčet toho, co je tu k vidění a k prožití, by tyhle dvě stránky hravě zaplnil. Však uvidíte sami, až se do Srbské Kamenice vydáte.

Cestou dřevěných ptáků

Procházku touhle obcí a jejím okolím je vůbec nejlepší začít tam, kde silnice od České Kamenice protíná pomyslný začátek vsi. Tady totiž začíná jedna z nejpůvabnějších naučných stezek v zemi. Nelžu. Sestává ze sedmi zastavení u malovaných cedulí, je jako nit provlečená celou obcí a ujdou ji i tříleté děti. Ty budou nadšené už po pár stech metrech na dětském hřišti plném houpaček, laviček, kolotočů, prolézaček – samozřejmě dřevěných, a to za dohledu vyřezávaných soch ptáků a zvířat, ba i myslivce a větrného klauna. To všechno na louce, která ještě začátkem minulého století nebyla zelená, ale bílá. V obci totiž až do roku 1880 fungovalo dvaadvacet bělidel – našedlé plátno pokrývalo každičké místo a, hojně kropeno, měnilo péčí sálajícího slunce barvu na zářivě bílou. Kolem cesty jsou nově vysazené jabloně, tedy stromy, které bývaly pro vesnici charakteristické, ale postupně mizely. Stezka pokračuje za mostkem, ale ještě než se vydáte po kamenném schodišti, které už samo o sobě je historická památka, ke kostelu svatého Václava, udělejte pár kroků po silnici. Vyplatí se to – do skály je tu totiž díky mlynáři Günterovi už od roku 1701 vytesán úchvatný reliéf Korunování Panny Marie. A pak už vzhůru ke kostelu. Chcete-li si jej prohlédnout, povede se vám to nejspíše o některém z hojných koncertů, které se tu pořádají. A až budete scházet od kostela, dost možná vám do kroku zaduní Svatý Václav a Srdce Ježíšovo, dva mohutné zvony, na které jsou Srbskokameničtí patřičně hrdi. Vyřezávané ukazatele vás povedou dál po stezce – kolem pomníku obětem první světové války až k výhledu na Růžák a Strážiště a zase dolů do vsi, přímo k informačnímu středisku, kde od dubna do konce září pokaždé narazíte na nějakou pozoruhodnou výstavu i na stálou expozici o historii a zajímavostech obce. Poslední cedule vám nabídne kratičký výlet – a jestli si chcete nechat poradit, vydejte se tam. Žlutá značka vás povede kolem přírodní rezervace Arba, mokřadní louky s pozoruhodnými rostlinami, která je na jaře kropenatá bledulemi, až na kraj skal. Na jedné z nich je kamenné plato, vyhlídka na celé údolí Srbské Kamenice. Místo, odkud nedokážete dlouhé minuty odejít. Zejména když objevíte na kraji plata uzoučké schody vysekané do skály. Sestoupíte-li po nich, přenesete se do doby třicetileté války, do důmyslného úkrytu, ze kterého je rozsáhlou puklinou vidět do kraje, a plenící švédská soldateska táhnoucí vesnicí vás, budete-li tiší, mine bez povšimnutí. A až se budete vracet, všimněte si, že vesnice je přímo protkána podstávkovými domy, je jich tu dvaapadesát a patnáct z nich je dokonce chráněnou památkou.

K Dolskému mlýnu i do Slunečního údolí

Srbská Kamenice je prostě krásné místo. Nadto je to i pohodlné východisko jedinečných výletů. Třeba úpatím Růžáku nad Ferdinandovou soutěskou (kde se v letech 1878–1939 provozovaly výletní jízdy na člunech, podobně jako je tomu dodnes v soutěskách dále po proudu Kamenice, u Hřenska) až k Dolskému mlýnu, a klidně dál, až do srdce národního parku. Anebo málo známý výlet do Slunečního údolí kolem několika pevnůstek lehkého opevnění, jak my laici říkáme, bunkrů (některé z nich jsou o víkendech otevřené a je možné si je prohlédnout i zevnitř), idylickou cestou lukami, ze kterých nečekaně vystupují pískovcové skály. Obzvláště zajímavá je pak výprava skoro zapomenutou kostelní stezkou v rokli Hadergrund (směrem na Olešku) lemovanou třemi skalními výklenkovými kaplemi. Hned vedle je možné tiše a s pietou postát u pomníku obětem letecké katastrofy z roku 1972. Pád letadla tu tehdy zázrakem přežila jen letuška Vesna Vulovič, kterou zdejší považují tak trochu za svou – vždyť se tu podruhé narodila. Je vám to málo? Tak se vypravte směrem na Růžovou a v lese objevte Riedlův kamenný smírčí kříž s reliéfem meče, čtvero křížky a letopočtem 1792 – to na památku loupežného mordu spáchaného v těch místech na kupci Riedlovi. (Nejlépe o půlnoci, protože to se vám prý u kříže splní i to nejtajnější přání.) Nemusíte ovšem jenom putovat. Srbská Kamenice láká i ke klidnému spočinutí – s prutem v ruce. Rybník Lesní (opět směr Oleška) je vyhlášeným a oblíbeným rybářským revírem. No a že tu rostou houby – tím si buďte jisti. Tak co víc chtít?

Další náměty na zážitky v Českém Švýcarsku naleznete:

 

Novinka byla publikována v rámci projektu: 

Napsal uživatel Anonymous (neověřeno) dne .

Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.