Doprava Ústeckého kraje od 1. ledna 2015 na Šluknovsku

Od 1. 1. 2015 dochází v Ústeckém kraje ke kompletní reorganizaci autobusových linek. Mění se dopravci, dopravní oblasti, vedení linek a rozsah jízdních řádů. Zároveň se zavádí integrovaný zónově relační tarif, jednotný pro všechny smluvní autobusové a železniční dopravce.

Od prvního ledna 2015 tak:

  • nejspíš pojedete s jiným dopravcem,
  • změní se jízdní řád vaší linky,
  • dopravní spojení bude obvykle zachováno,
  • dopravci Ústeckého kraje budou jednotní a snadno je poznáte,
  • jedna jízdenka - možnost přestupování mezi více spoji,
  • nebojte se změny, je to jednoduché,
  • doprava Ústeckého kraje zastřešuje regionální autobusy i vlaky.

Kdo bude v oblasti Šluknovsko zajišťovat od roku 2015 autobusovou dopravu?
Výběrové řízení vyhrála společnost Autobusy Karlovy Vary a.s., která na níže uvedených linkách bude zajišťovat provoz do roku 2024.

Proč se také mění současné linky a jízdní řády?
Součástí výběru nového dopravce bylo i vyhodnocení stávajícího provozu.
Změny reagují na vývoj poptávky po přepravě, která se postupem času mění, a zároveň vytvářejí na dalších 10 let stabilitu v linkové dopravě. Do Šluknovského výběžku navíc od července 2014 vzniká nové železniční spojení a významně se mění přepravní proudy nejen do vnitrozemí. Cílem Dopravy Ústeckého kraje je zajistit spojení nejen do škol, zaměstnání, úřadů či k lékaři, ale také za kulturou a turistikou. Proto se v oblasti Šluknovsko pamatuje například na přepravu jízdních kol.
 

Bude zde možné využívat i jiné linky?
Každá dopravní oblast je vlastně jen dílkem navzájem propojeného celku Dopravy Ústeckého kraje. Z každé oblasti se nějakou linkou přesahuje do sousední oblasti a více oblastí najednou spojují železniční linky. Šluknovsko sousedí s oblastí Děčínsko, kam také přesahuje linkou 402. Zároveň má významné spojení do Německa (oblasti dopravních svazů VVO a ZVON) a do Libereckého kraje. Na mnoha místech vznikají přestupní body na autobusovou a železniční dopravu (nově například ve Velkém Šenově na vlaky směr Sebnitz a Děčín).

Jaké se bude platit jízdné?
Od 1.1.2015 se mění také způsob odbavování cestujících. Přechází se na takzvaně zónově relační tarif, který cestujícím umožní v rámci Ústeckého kraje využívat výhod přestupního a časového tarifu. Pro cestujícího se zjednoduší odbavování (postačí znát z které obce do které pojede) a na jednu jízdenku bude možné jet například z Šluknova do Ústí nad Labem i přesto, že bude přestupovat. Pravidelní cestující si pro změnu budou moci předplatit časové jízdné na pravidelné cesty do zaměstnání nebo do škol, které bude výhodnější oproti každodenní jednotlivé platbě u řidiče. Nosičem zónově relačního tarifu Dopravy Ústeckého kraje bude bezkontaktní čipová karta.

Kde budeme získávat informace o změnách?
Na tomto portálku oddělení dopravní obslužnosti odboru dopravy a silničního hospodářství Ústeckého kraje: www.dopravauk.cz

Jízdní řády pro celý okres Děčín můžete stahovat zde.

Další otázky a odpovědi na téma nové dopravní obslužnosti celého Ústeckého kraje najdete tady.

Příloha: 

Napsal uživatel Veronika Acsová dne .

Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.