Keška: Jediné místo na světě, kde teče voda do Kopce

Osada Kopec se nachází ve Šluknovské výběžku na Brtnickém potoce a tvoří vstupní bránu do národního parku České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce. V obci dříve fungovali čtyři mlýny o kterých je zmínka už v 16. století. Podle písemných podkladů byla obec založena roku 1660. K Brtníkům se obec připojila roku 1850. Obec měla 380 obyvatel, kteří žili v 70 domech, většina z nich pracovala v brtnických továrnách. Svůj původní název Hemmehübelměla obec až do roku 1945. V obci byly čtyři vodní nádrže ke kterým vždy náležel mlýn, někdy i mlýn spojený s pilou. Byli to tyto mlýny: Horní mlýn, Prostřední mlýn, Dolní mlýn a Rychtářův mlýn. Z původních 4 rybníků se do dnešní doby dochoval pouze jeden, který byl v roce 2000 vyčištěn a zrekonstruován, tento rybník náležel k Hornímu mlýnu, u kterého jsou dodnes znatelné pozůstatky mlýnského kola.

Od 18. století se v Kopci odlévali zvony. Jedním z nejvýznamnějších místních zvonařů byl Zacharias Ditrich, který odešel do Prahy.

Do konce druhé světové války zde žili převážně Němci. Po porážce fašizmu zůstal kraj prakticky liduprázdný. To znamenalo zánik mnoha obcí a osad. Osadu Kopec by potkal asi stejný osud nebýt zájmu lidí z vnitrozemí o její malebné chaloupky. I přesto byla minimálně polovina budov zbourána.

Dnes je Kopec domovem především důchodců-rekreantů, kteří se rozhodli strávit zbytek života v tomto klidném a malebném prostředí. Díky nim se dochovala téměř polovina chalup, které jsou tvořeny převáženě lužickou architekturou.

Od roku 2000 se Kopec stává více a více turisticky zajímavým. Díky své poloze je ideálním počátečním místem pro vstup do národního parku České Švýcarsko. Po celé oblasti CHKO Labské pískovce jsou pěkně značené turistické cesty a to jak pro pěší, tak pro cyklisty. Pro horolezce je nejvíce vhodná oblast především mezi Kopcem a Kyjovským údolím.


Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.