CHYTRÁ KARTA DPMD

CHYTRÁ KARTA DPMD

Děčín má vlastní platební kartu, lze s ní platit bezkontaktně za městskou dopravu i v obchodech

Dopravní podnik města Děčína spouští revoluční novinky. Víceúčelová chytrá karta DPMD vyvinutá ve spolupráci s Českou spořitelnou a společností Visa umožní platit bezkontaktně jízdné a přiřazovat k ní časové kupóny i osobám bez bankovního účtu. S předplacenou kartou je možné běžně platit také v obchodech a na internetu, nebo kdekoli, kde jsou platební karty akceptovány. Je navíc dostupná i ve formě pohodlného platebního náramku. Děčín tak patří mezi první evropská města s plně elektronizovaným jízdným. Víceúčelová karta DPMD je navíc technologicky připravena na budoucí spuštění pružného jízdného, které umožní vyhodnotit a propočítat jízdné tak, aby cestující vždy zaplatil tu nejlepší a cenově nejvýhodnější kombinaci jízdenek.

Od 1. dubna 2017 mohou cestující v Děčíně platit za jízdné novou chytrou kartou DPMD. Vyvinul ji Dopravní podnik města Děčína ve spolupráci s Českou spořitelnou a společností Visa. S předplacenou kartou je možné běžně platit také v obchodech a na internetu.
V rámci České republiky jde o první projekt svého druhu, kdy lze předplacenou bankovní kartu využívat jako klasickou platební kartu a zároveň k ní přiřadit jízdné – jednorázové i ve formě časového kuponu. Plně bezkontaktní platby je možné provádět buď prostřednictvím nové karty, anebo alternativního platebního náramku. Dostupné jsou i lidem bez bankovního účtu. Víceúčelová chytrá karta DPMD výrazně urychlí odbavování cestujících a bude postupně nahrazovat původní a technologicky neudržitelné karty MAD.

„Cestující v Děčíně mají možnost odbavit se mnoha různými způsoby podle toho, co komu vyhovuje. Hotovostí, kartami integrovaného dopravního systému, bezkontaktními bankovními kartami a od dnešního dne také novou multifunkční kartou, která je dostupná i ve variantě praktického vodotěsného náramku. Novou chytrou kartu DPMD lze navíc ovládat i z pohodlí domova prostřednictvím e-shopu, a to jak dobití elektronické peněženky tak přiřazení kuponu, což původní systém neumožňoval. Do budoucna chceme prosadit stejnou výši jízdného při úhradě všemi typy bezkontaktních bankovních nebo dopravních karet akceptovaných našim systémem a rozšíření systému o další funkcionality,“ říká Ing. Bohumil Bárta, ředitel společnosti Dopravní podnik města Děčína, a.s.

„Víceúčelové platební karty, které budou moci využívat i lidé v Děčíně, výrazně usnadňují každodenní život a jejich užívání vede i k reálným úsporám. Představují další z řady ´chytrých´ technologií, které ve stále větší míře pronikají do našich měst a obcí. Jedná se nejen o platební systémy, ale také například o technologie umožňující efektivnější městské dopravní systémy, anebo optimalizaci svozu komunálního odpadu. Úlohou České spořitelny, která je tradičním partnerem měst a obcí, je být prostředníkem mezi městy (odběrateli chytrých řešení) a firmami (dodavateli chytrých řešení), který jim dokáže poradit s ekonomikou a finanční stránkou projektů, zajistit pro ně výhodné financování i poskytnout vybrané vlastní produkty,“ říká Michal Cádra, projektový manažer České spořitelny.
Česko i Děčín lídry v zavádění platebních inovací
Inovace v děčínské městské dopravě potvrzují, že bezkontaktní jízdné není výsadou jen velkých měst a evropských metropolí, ale je dobře využitelné i v menších městech. Budoucnost plateb i hrazení jízdného je v bezkontaktních transakcích a Česko patří v tomto ohledu mezi nejprogresivnější země Evropy.
„Česko je absolutním lídrem Evropy v bezkontaktním placení a podle dat z října 2016 u nás tvořily bezkontaktní platby 82 % ze všech transakcí. Náskok České republiky potvrzuje i fakt, že Děčín patří mezi první evropská města, kde lze platit za městskou dopravu plně bezkontaktně. V podobných projektech vidíme budoucnost nejen proto, že jsou pro cestující komfortní, ale především bezpečné,“ vysvětluje Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa pro Česko a Slovensko.

Technologicky je navíc chytrá karta DPMD připravena i na takzvané pružné jízdné. Jedná se o inteligentní systém, který při placení umí vyhodnotit a propočítat jízdné tak, aby cestující vždy zaplatil tu nejlepší a cenově nejvýhodnější kombinaci jízdenek.
„Cestující nemusí u pružného jízdného znát tarif ani cenu jízdného předem. Při nástupu přiloží kartu a odbavovací systém pro něj spočítá optimální jízdné. Když cestující jezdí po městě celý den, nemusí vůbec nic počítat - pokud by součet denních plateb za jízdné měl překročit cenu 24hodinové jízdenky, systém naúčtuje pouze její cenu,“ vysvětluje budoucí využití karty Gajdoš.

Praktické info:

Chytrá karta má nahradit stávající kartu a zároveň umožnit výhody bankovní karty všem kdo nemůže mít a nebo nechce využívat bankovní karty.

V čem je Chytrá karta chytrá:
1) Zaplatíte s ní v MAD
2) Můžete k ní přiřadit časový kupon na předprodeji nebo pomocí e-shopu z domova (to jde i k normální bankovní kartě)
3) Odbavíte se u všech dopravců po celé ČR, kteří umožňují odbavit se na
4) Můžete si z ní koupit papírovou integrovanou jízdenku DÚK
5) Můžete s ní platit v obchodech, za vstupy za služby a v internetu,
6) SMS zprávou ohlásí zůstatek nižší než 100,-Kč na kartě
7) Je i ve formě vodotěsného náramku – vhodná pro plavání, sportovní aktivity.
8) Je ideální pro děti – rodiče na ni mohou ukládat kapesné svým ratolestem a současně kontrolovat kolik a za co utrácí, navíc přiřadit kupon na MAD
9) Lze dobít na předprodeji i online z domova, na terminálech Sazky (za poplatek)
10) Pracuje na bázi bankovních technologií, tedy je bezpečná.
11) Umožňuje rozšíření v rámci systémů města.
12) Celý systém odbavení je celosvětově unikátní a inspiruje další města!
13) A mnoho dalších…

Vše podrobné najdete na http://www.dpmdas.cz/

Napsal uživatel Dana Štefi dne .

Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.